Expected Data Interpretation Set For SBI PO - Part 4

Study the following pie chart and table ,and Answers questions given below :

In a City There are 7 schools ,these schools are having 96,000 students. Students are in schools are give below pie chart .




Maths , Chemistry and Physics Students ratios in respectively in give table.

School Ratio
A
8:4:3
B
5:6:9
C
5:8:5
D
11:9:10
E
5:12:4
F
6:5:4
G
3:4:3



1.Find total number of students are studying physics in school B and chemistry students in school D ?

1.11656
2.11679
3.11664
4.11246
5.11345

2.What is the percentage (approximately)of School students A,B,E and G ,who are studying in Maths in all 7 schools ?

1.20.18
2.34.8
3.56.76
4.23.78
5.67.45

3.What is the ratio between chemistry students school B and C to Maths students school F and B ?

1.518:403
2.761:301
3.518:309
4.509:343
5.501:309

4.Difference between physics students in School A,Cand E , and School B,D and G?

1.6258
2.6589
3.6789
4.6256
5.5678

5.If total number of students in School B increased 600 ,and in  School D 600 students decreased . Find the total number of students studying Maths in both B and D ?

1.11089
2.11090
3.11018
4.11789
5.11345

Answer and Solutions :


1.3

Total number of students in School B = 960*11= 10,560
Physic students in School B = (10560*9)/20=4752


Total number of students in School D = 960*24= 23,040
Chemistry students in School B = (23,040*9)/30=6912

Total = 6912+4752=11664


2.1

Maths students in School A = 18*960*8/15=9216
Maths students in School B = 11*960*5/20=2640
Maths students in School E = 14*960*5/21=3200
Maths students in School G = 15*960*3/10=4320

Total students = 96,000

Percentage = (19376/96000)*100 = 20.18%

3.3

Chemistry students in School B and C = (11*960*6/20)+(12*960*8/18)
=3168+5120=8288

Maths students in School F and B = (6*960*6/15)+(11*960*5/20)
=2304+2640=4944

Ratio = 518:309


4.4

Physics Students in School A,C and E = (18*960*3/15)+(12*960*5/18)+(14*960*4/21)
=3456+3200+3840=10,496

Physics Students in B,D and G = (11*960*9/20)+(24*960*10/30)+(15*960*3/10)
= 4752+7680+4320=16,752

Difference = 16,752-10,496=6256

5.3

After increasing students in School B = 10560+600= 11160
Maths students in School B = (5*11160/20)=2790

After decreasing students in School D = 23040-600=22440
Maths students in School D = (22440*11/30)= 8228

Total = 2790+8228=11,018




Join 40,000+ readers and get free notes in your email

0 comments:

Post a Comment

Thanks for commenting. It's very difficult to answer every query here, it's better to post your query on IBPSToday.com