Quant Mania: Data Interpretation

Dear Readers,

From today on wards we are going to publish various questions with solutions on various topics for upcoming Banking exams. This session is named as “Mania Session” under the topics Reasoning Mania, Quant Mania, English Mania, GK Mania & Computer Mania. In the first day of this Mania Session, we have started with Quant Mania. Try to solve it.


Data Interpretation: Table Chart

Directions (Q. 1-5): Study the following table chart carefully to answer the question given below:

The table graph shows the monetary policy statement issued by the RBI in different quarters.

Quarters

Rate
Q-1
Q-2
Q-3
Q-4
Q-5
Q-6
Repo Rate
7.50%
6.25%
7.25%
7.75%
7.75%
8.50%
Reverse Repo Rate
6.50%
5.25%
6.25%
6.75%
6.75%
7.50%
CRR
4.25%
4.00%
4.50%
4.75%
4.25%
4.50%
SLR
22.50%
23.00%
22.50%
23.50%
22.00%
23.50%
MSF
9.50%
9.75%
8.25%
8.75%
8.25%
9.50%
Bank  Rate
9.50%
9.75%
8.25%
8.75%
8.25%
9.50%

1. The difference between the average of the rates of the sixth quarter and that of the third quarter is
a) 0.25        b) 0.50        c) 0.75       d) 1.00       e) None of these

2. What is the sum of the average of MSF and that of Reverse Repo Rate?
a) 14.50      b) 15.50      c) 15.75     d) 15.25     e) None of these

3. The ratio of the sum of the Repo Rates in all the given quarters to that of the Reverse Repo Rates in all the given quarters is
a) 17:13      b) 17:15      c) 15:13      d) 13:15      e) None of these

4. The sum of the Repo Rates in all quarters is what per cent (approx) of the sum of SLR in all quarters?
a) 32.85      b) 32.25     c) 34.35     d) 33.75     e) None of these

5.  The average of all the rates in the fourth quarters is what per cent (approx) of the average of all the rates of the first quarters?

a) 100.04    b) 100.48   c) 100.84    d) 100.44   e) None of these

Try to Solve it within 5 minutes. Please give your answer in comment box.

Answer:

1. d
Solution: Average of Q-6: (8.5+7.5+4.5+23.5+9.5+9.5)/6=63/6=10.5
               Average of Q-3: (7.25+6.25+4.5+22.5+8.25+8.25)/6= 57/6=9.50
               Required Difference = 10.50 - 9.50 = 1.00
2. b
Solution: Average of MSF: (9.5+9.75+8.25+8.75+8.25+9.50)/6=54/6=9
               Average of Reverse Repo Rate: (6.50+5.25+6.25+6.75+6.75)/6= 39/6=6.50
               Required Sum = 9+6.50=15.50
3. c
Solution: Sum of Repo Rate:  (7.50+6.25+7.25+7.75+7.75+8.5) =45.00
                Sum of Reverse Repo Rate: (6.50+5.25+6.25+6.75+6.75+7.5) =39.00
                Required Ratio = 45.00:39.00= 45:39= 15:13
4. a
Solution: Sum of Repo Rates:  (7.50+6.25+7.25+7.75+7.75+8.5) =45.00
                Sum of SLR: (22.50+23+22.50+23.50+22+23.50) =137.00
                Required %= (45.00/137.00) x100= 32.846=32.85 (approx)
5. c
Solution: Sum of Rates in Q-4: (7.75+6.75+4.75+23.50+8.75+8.75) =60.25
                Sum of Rates in Q-1: (7.50+6.50+4.25+22.50+9.50+9.50) =59.75
                Required %= (60.25/59.75) x100= 100.836=100.84 (approx)

All the Best.

Join 40,000+ readers and get free notes in your email

0 comments:

Post a Comment

Thanks for commenting. It's very difficult to answer every query here, it's better to post your query on IBPSToday.com