New Student Offer - Use Code HELLO

Register Now

Data Interpretation Quiz For IBPS Clerical Preliminary 2016

Published on Friday, August 12, 2016

Study the following Bar chart and Answers the questions given below.

Click the Image to Zoom
1. What is respective ratio between Girls in T school and total number of students in School Q ?


1. 3:10
2. 4:15
3. 5:16
4. 11:15
5. 3:11

2. Number of boys in college S forms approximately what percent of number of boys in college Q ?

1. 75
2. 116
3. 124
4. 129
5. 135

3. What is the average number of boys from all the colleges together ?

1. 4100
2. 4000
3. 3800
4. 3750
5. 3600

4. If 100 students increased in every school , find the ratio between Girls  and boys ratio after increasing in School P ?

1. 5:7
2. 6:7
3. 7:9
4. 4:7
5. Data insufficient

5. Find the ratio between total  number of girls in P, Q and R to total number of boys in R , S and T ?

1. 12 :21
2. 12:23
3. 12:25
4. 12:27
5. 13:25




Solution and Answers :



1.5

Girls in School T = 1500

Total number of students in School Q = 3500+2000=5500

Ratio = 1500 : 5500 = 3:11


2.4

Boys in School S = 4500

Boys in School Q = 3500

==> percentage of Boys from school S in Boys in School Q = (4500*100)/3500=128.57~=129%


3.1

Total number of boys from all schools = 5500+3500+3000+4500+4000=20500

Average number of boys = 20500/5 = 4100


4.5

100 students increased . But here not mentioned number of girls and boys in the number of  100 students.

Data insufficient


5.2


Total number of girls in P, Q and R = 2500+2000+1500= 6000

Total number of boys in R, S and T = 3000+4500+4000=11500

Ratio = 6000 : 11500 = 12:23

ebook store

About us

ramandeep singh

Ramandeep Singh, your guide to banking and insurance exams. With 14 years of experience and 5000+ selections, Ramandeep understands the path to success, having transitioned himself from Dena Bank and SBI. He's passionate about helping you achieve your banking and insurance dreams.

  • Follow me:
Close Menu
Close Menu