In a series to provide practice question sets for Data Interpretation section, Today I am providing two practice sets.
Must read
Study the given table carefully to answer the following questions.
Field Name

Shape

Side (in m)

Base (in m)

Height (in m)

Radius (in m)

Cost of flooring (in Rs. per sq. metre)

Cost of fencing (in Rs. per m)


A

Triangle

16

12

50

20
 
B

Rectangle

10 × 20

30

15
 
C

Square

15

40

18
 
D

Parallelogram

20

12

60

25
 
E

Circle

10

45

22

1) What is the cost of flooring of A?
a) Rs.4000 b) Rs.4600 c) Rs.4800
d) Rs.5000 e) Rs.4400
2) What is the difference between the cost of fencing of C and that of B?
a) Rs.180 b) Rs.120 c) Rs.240
d) Rs.360 e) Rs.480
3) What is the ratio of the cost of flooring to that of fencing of field D?
a) 4 : 1 b) 6 : 1 c) 8 : 1
d) 9 : 1 e) 5 : 1
4) The cost of fencing of field E is approximately what percent of the cost of flooring of field C?
a) 10.5% b) 19.46% c) 18.71%
d) 15.36% e) 13.82%
5) The cost of fencing of field C is what percent of the cost of fencing of field D?
a) 87.54% b) 67.5% c) 72.13%
d) 54.36% e) 46.5%
Study the given chart carefully and answer the following questions.
Train A
Station

Arrival time

Departure time

Distance from origin (in km)

Number of passengers boarding at each station

Fare (in Rs.)


Ahmedabad

Starting

5:00 pm



400



Vadodara

6:30 pm

6:35 pm

100

100

50

Bharuch

8:50 pm

9:00 pm

250

90

120

Mumbai

4:00 am

4:10 am

800

300

400

Pune

7:30 am

7:45 am

1050

150

500

Solapur

10:20 am

Terminates

1280



620

Train B
Station

Arrival time

Departure time

Distance from origin

Number of passengers boarding at each station

Fare (in Rs.)


Solapur

Starting

6:00 pm



300



Pune

7:40 pm

7:45 pm

230

150

120

Mumbai

9:30 pm

9:35 pm

480

270

220

Bharuch

5:40 am

5:55 am

1030

50

500

Vadodara

9:00 am

9:10 am

1180

100

570

Ahmedabad

12:00 noon

Terminates

1280



620

6) The number of passengers boarding Train A at Vadodara is what percent of the number of passengers boarding Train B at Mumbai?
a) 37.03% b) 47.03% c) 27.03%
d) 47.30% e) None of these
7) What is the difference between the speed of Train A and that of Train B?
a) 2.73 kmph b) 1.97 kmph c) 3.6 kmph
d) 2.62 kmph e) 3.9 kmph
8) What is the ratio of the total passengers of Train A to that of Train B?
a) 102 : 79 b) 104 : 87 c) 103 : 87
d) 110 : 79 e) 113 : 87
9) The total income of Train A is what percent of the total income of Train B?
a) 180% b) 159.51% c) 123.29%
d) 125% e) 127.64%
10) If the average speed of Train A increases by 10% then when will it reach to its destination?
a) 7:45 am b) 9:45 am c) 8:45 am
d) 10:45 am e) 11:45 am
Solutions
1. Option C
A is a triangleSo, area of A = 1/2 × 16 × 12 = 96 sqm
So, cost of flooring of A = 96 × 50 = Rs.4800
2. Option A
Perimeter of B = 2 (10 + 20) = 60 m
So, cost of fencing of B = 60 × 15 = 900
Perimeter of C = 4 × 15 = 60 m
So, cost of fencing of C = 60 × 18 = Rs.1080
So, required difference = 1080 ⎯ 900 = Rs.180
3. Option D
Area of D = Base × Height
= 20 × 12 = 240 mtr sq
So, cost of flooring of D= 240 × 60 = Rs.14400
Perimeter of D = 2 (20 + 12) = 64 m
So, cost of fencing of D = 64 × 25 = Rs.1600
So, required ratio = 14400 : 1600 = 9 : 1
4. Option D
Perimeter of E = 2πr = 2 × 22/7 × 10 = 440/7 m
Cost of fencing of E = 440/7 × 22 = Rs.1382.85
Area of C = 15 * 15= 225 mtr square
So, cost of flooring of C = 225 × 40 = Rs.9000
So, required % = 1382.85 x 100 / 9000
= 15.36% of flooring cost of C.
So, cost of fencing of B = 60 × 15 = 900
Perimeter of C = 4 × 15 = 60 m
So, cost of fencing of C = 60 × 18 = Rs.1080
So, required difference = 1080 ⎯ 900 = Rs.180
3. Option D
Area of D = Base × Height
= 20 × 12 = 240 mtr sq
So, cost of flooring of D= 240 × 60 = Rs.14400
Perimeter of D = 2 (20 + 12) = 64 m
So, cost of fencing of D = 64 × 25 = Rs.1600
So, required ratio = 14400 : 1600 = 9 : 1
4. Option D
Perimeter of E = 2πr = 2 × 22/7 × 10 = 440/7 m
Cost of fencing of E = 440/7 × 22 = Rs.1382.85
Area of C = 15 * 15= 225 mtr square
So, cost of flooring of C = 225 × 40 = Rs.9000
So, required % = 1382.85 x 100 / 9000
= 15.36% of flooring cost of C.
5. Option B
Fencing cost of C = Rs.1080
Fencing cost of D = Rs.1600
Required % = 1080/1600 × 100 = 67.5%
6. Option A
Required percentage = 100/270 × 100 = 37.03%
7. Option A
Speed of Train A = 1280 / 10:20 am – 5:00 pm
Fencing cost of C = Rs.1080
Fencing cost of D = Rs.1600
Required % = 1080/1600 × 100 = 67.5%
6. Option A
Required percentage = 100/270 × 100 = 37.03%
7. Option A
Speed of Train A = 1280 / 10:20 am – 5:00 pm
= 1280 / 17 hours 20 minutes
= 1280 x 3 / 52 = 73.84 kmph
Speed of train B = 1280 / 12:00 noon ⎯ 6:00 pm
= 1280/18 hours = 71.11 kmph
So, difference between the speed of train A and train B = 73.84 ⎯ 71.11 = 2.73 kmph
8. Option B
Total passengers in train A = 400 + 100 + 90 + 300 + 150 = 1040
Total passengers in train B = 300 + 150 + 270 + 50 + 100 = 870
So, required ratio = 1040 : 870 = 104 : 87
9. Option E
Total income of train A = (400 × 50) + (500 × 70) + (590 × 280) + (890 × 100) + (1040 × 120) = Rs.434000
Total income of train B = (300 × 120) + (450 × 100) + (620 × 280) + (670 × 70) + (770 × 50) = Rs.340000
So, required % = 434000 x 100 / 340000
= 127.64% of the total income of train B.
10. Option C
If the average speed of train A increases by 10%
then its new speed = 73.84 × 110/100
= 81.22 kmph
Time taken by train A during the journey = 1280/81.22 = 15.75 hours = 15 hours 45 minutes
The time when the train will reach its destination = 5 pm + 15 hours 45 minutes = 8:45 am
= 1280 x 3 / 52 = 73.84 kmph
Speed of train B = 1280 / 12:00 noon ⎯ 6:00 pm
= 1280/18 hours = 71.11 kmph
So, difference between the speed of train A and train B = 73.84 ⎯ 71.11 = 2.73 kmph
8. Option B
Total passengers in train A = 400 + 100 + 90 + 300 + 150 = 1040
Total passengers in train B = 300 + 150 + 270 + 50 + 100 = 870
So, required ratio = 1040 : 870 = 104 : 87
9. Option E
Total income of train A = (400 × 50) + (500 × 70) + (590 × 280) + (890 × 100) + (1040 × 120) = Rs.434000
Total income of train B = (300 × 120) + (450 × 100) + (620 × 280) + (670 × 70) + (770 × 50) = Rs.340000
So, required % = 434000 x 100 / 340000
= 127.64% of the total income of train B.
10. Option C
If the average speed of train A increases by 10%
then its new speed = 73.84 × 110/100
= 81.22 kmph
Time taken by train A during the journey = 1280/81.22 = 15.75 hours = 15 hours 45 minutes
The time when the train will reach its destination = 5 pm + 15 hours 45 minutes = 8:45 am
What's trending in BankExamsToday
Smart Prep Kit for Banking Exams by Ramandeep Singh  Download here
how will i get the data interpretation work book after making payment through my debit card
ReplyDeleteYou will get soft copy in your mail.
DeleteHard copy of book will be available within 10 days.
Sir apne bola tha 8 rti ka data aapke paas hai please share kariye ! jaan ataki hui hai reserve list ke chakkar mai
ReplyDeleteActually there are many secret groups on Facebook, these groups are taking initiatives to fight for candidate's rights.
DeletePlease explain Q.no. 8 ..
ReplyDeletewhy are you counting passenger for each station while they already paid ticket amount on the boarding station.
total income of train A should be =(400X50)+(100X70)+(90X280) +(300X100)+(150X120)
please correct me if i am wrong..
Dear sir,
ReplyDeletePls upload recent held IBPS RRB exam questions and answer for English language and computer papers (07 Sept 2014 )when you upload in bank exam portal ,pl kindly replay & help us
I will do that soon
DeletePaschima gaa ra gotte paikhana pakhere aachi
ReplyDeletewhile solving question no. 7 why we are not subtracting the halt time from total time span ...sir cn u plz explain
ReplyDeleteThe solution of Ques No 3 is incorrect. Kindly review.. Perimeter of Parallelogram = 2(a+b) where a and b are the adjoining sides of the parallelogram. But here the height has been taken as the other side and answer has been derived.
ReplyDelete