SBI PO Data Interpretation Series - Set 7

Directions (1-6): Study the following line graph carefully and answer the questions given below:

Assuming that there is no fixed component and all the units produced are sold in the same year.


Ques 1.

In which of the following years is per unit cost the maximum?
1. 2009
2. 2010
3. 2007
4. 2011
5. 2013
4;
Suppose x units are produced in each year 
In year 2007:
25 x = 4500
or, x = 180
profit = Rs. 2500
∴ CP = Rs. (4500-2500) = Rs. 2000
∴ Cost per unit 

In year 2008:
20x = 4000
or, x = 200
∵ profit = Rs. 2000
∴ CP = Rs. (4000-2000) = Rs. 2000
∴ Cost per unit 
 

In year 2009:
30x = 4200
or, x = 140
∵ profit = Rs. 2500
∴ CP = Rs. (4200-2500) = 1700
∴ Cost per unit 


In year 2010:
30x = 5100
or, or x = 170
∵ profit = Rs. 3000
∴ CP = Rs. (5100 - 3000) = Rs. 12.35

In year 2011:
25x = 4000
or, x = 160
∵ Profit = Rs. 1500
∴ CP = Rs. (4000-1500) = 2500
∴ Cost per unit 


In year 2012:
35x = 3500
or, x = 100
∵ profit = 2500
∴ CP = Rs. (3500 - 2500) = Rs. 1000
∴ Cost per unit 


In year 2013:
25x = 3500
or, x = 140
∵ profit = 2000
∴ CP = Rs. (3500-2000)= Rs. 1500
∴ Cost per unit 


In year 2014:
20x = 4000
or, x = 200
∵ profit = Rs. 3500
∴ CP = Rs. (4000 - 3500) = Rs. 500
∴ Cost per unit 
Hence, in 2011 cost price per unit is the maximum.


Ques 2.

What is the average cost during the period 2007 to 2014?
1. Rs. 1600.5
2. Rs. 1862.5
3. Rs. 1962.5
4. Rs. 1752.5
5. Rs. 1662.5
5;
Cost = Revenue - Profit 
Cost in 2007 = 4500 - 2500 = 2000
2008 = 4000 - 2000 = 2000
2009 = 4200 - 2500 = 1700
2010 = 5100 - 3000 = 2100
2011 = 4000 - 1500 = 2500
2012 = 3500 - 2500 = 1000
2013 = 3500 - 2000 = 1500
2014 = 4000 - 3500 = 500

Ques 3.

If the SP per unit decreases by 20% during 2007 to 2010 and the cost per unit increases by 20% during 2011 to 2014. then during how many years is there no profit or loss?
1. None
2. One
3. Two
4. Four
5. Three

Ans : 1; 
Year
Revenue
Total cost (old revenue – profit)
2007
80% of 4500 = 3600
4500-2500=2000
2008
80% of 4000 = 3200
4000-2000=2000
2009
80% of 4200 = 3360
4200-2500=1700
2010
80% of 5100 = 4080
5100-3000=2100
2011
4000
120% of (4000-1500 = 2500) = 3000
2012
3500
120% of (3500-2500=1000) = 1200
2013
3500
120% of (2500-1000=15000)=1800
2014
4000
120% of (4000-3500=500)=600
∴ 'None' is the answer. 

Ques 4.

What is the average of quantities sold during the period 2008 to 2012?
1. 146
2. 144
3. 154
4. 150
5. 158
3;
Average of quantities sold

Ques 5.

if the SP per unit decreased by 25% during 2007 to 2010 and the CP per unit increased by 25% during 2011 to 2014 then the cumulative profit for the entire period 2007 to 2014 decreased by:
1. Rs. 5725
2. Rs. 5125
3. Rs. 5225
4. Rs. 5600
5. Rs. 5825
5;
Total decrease in revenue 
= 25% of (4500 + 4000 + 4200 + 5100) = 4450
Total increase in cost 
= 25% of (2500 + 1000 + 1500 + 500) = 1375
∴ Decrease in cumulative profit
= Total decrease in recenue + Total increase in cost 
= 4450 + 1375 = Rs. 5825

Smart Prep Kit for Banking Exams by Ramandeep Singh - Download here


Join 40,000+ readers and get free notes in your email

0 comments:

Post a Comment

Thanks for commenting. It's very difficult to answer every query here, it's better to post your query on IBPSToday.com